Svært væksthæmmet foster med flowpåvirkning gav tilladelse til abort
Sagsnummer:
26AB148
Offentliggørelsesdato:
mandag den 22. juni 2026
Juridisk tema:
Fosterets tilstand
Graviditetslængde:
21+5
Afgørelse:
Tilladelse
Alder:
38 år
Afgørelse anket:
Nej
Resumé
En kvinde, som var gravid i uge 21+5, anmodede om abort på baggrund af fosterets tilstand. En ultralydsscanning havde vist, at fosteret var svært væksthæmmet med flowpåvirkning. Der var desuden påvist brain-sparing, som indebar, at fosteret ikke fik nok ilt og næring gennem moderkagen. Kroppen var derfor begyndt at dirigere blodet fra mindre vigtige organer til hjernen.
Abortnævnets afgørelse
Abortnævnet gav tilladelse til abort.
Vi lagde vægt på, at barnet havde en væsentlig risiko for at få alvorlig sygdom. Det skyldtes, at fosteret var svært væksthæmmet med påvirkning af blodgennemstrømningen fra moderkagen. Vi lagde også vægt på, at fosteret havde fået konstateret brain-sparing.
Vi lagde hertil vægt på, at der var stor risiko for, at barnet ville dø indenfor den kommende uge, og at det ikke ville kunne overleve, hvis det blev født på det pågældende tidspunkt.
Vi lagde også vægt på, at der var en risiko på 90 % for, at barnet ville dø efter fødslen, ligesom der var en risiko på 85 % for, at barnet ville lide mindst én alvorlig sygdom eller lidelse, hvis barnet overlevede graviditeten.
Tilladelsen blev givet på baggrund af sundhedslovens § 94, stk. 1, nr. 1.