Mød dine værter

Til daglig arbejder Trine og Lars Bo som sagsbehandlere - men når et nyt hold kolleger er på trapperne, tager de en helt anden kasket på og byder velkommen i rollen som værter for vores onboardingprogram.

Fotografen Er På Vej (2)

 

 

 

”Vi kan lide at være med til at bekræfte nye kolleger i, at det er det rigtige valg, de har truffet – så de får en god fornemmelse i maven af, at det her, det bliver godt!” 

Værterne Trine og Lars Bo

Værterne er med hele vejen

Arbejdet som vært starter allerede i god tid, inden de nye ankommer. Trine og Lars Bo er nemlig med til at planlægge hele forløbet, og de sørger også for, at der bliver sendt en velkomst afsted til de nye kolleger:

”Vi skriver en hilsen, hvor vi forsøger at svare på nogle af de praktiske ting, man kan være i tvivl om: Hvornår skal jeg møde, hvor kan jeg parkere, og er der en dress code? Vi skriver også lidt om, hvordan starten skal foregå,” 

fortæller Trine og tilføjer:

”Det er med til at give tryghed, at man kommer ind i et hus og føler, at der er styr på det - at der er nogen, der har tænkt nogle tanker, før man ankommer.”

Vores værter har også travlt i de uger, hvor de nye medarbejdere bliver onboardet. De nye følger et nøje tilrettelagt skema, hvor alle ”gule fag” er fælles fag og resten fyldes ud lokalt i afdelingerne: 

”Vi er til stede ved alle de fælles programpunkter,” forklarer Trine: ”Det er en prioriteret opgave – og vi vælger at være der hele tiden, så vi har styr på de nyes forløb.”

Binder tingene sammen

Som vært er man mere end bare en ”flue på væggen”, man er også ansvarlig for, at tingene bliver bundet sammen, at spørgsmål bliver besvaret, og at misforståelser bliver opklaret. Derudover er der en vigtig social funktion.

”Vi holder øje med, hvordan det går i gruppen – om der er god energi, og om de nye medarbejdere hygger sig sammen. Hvis det giver mening, kan vi også finde på at sætte gang i en quiz eller noget andet, som er godt for stemningen.”

En god fornemmelse

For Trine og Lars Bo er værtsrollen ikke en færdigformet opgave. Det er forskelligt, hvad der er brug for på de enkelte forløb, og de har også meget fokus på at udvikle konceptet, forklarer Lars Bo:

”Vi beder om feedback og er med til at evaluere og justere hen ad vejen, så oboardingforløbet hele tiden bliver bedre.”

Det kræver et stort engagement at stille sig til rådighed som vært, men Trine og Lars Bo er ikke i tvivl om, hvorfor de gør det:

”Vi kan lide at være med til at bekræfte nye kolleger i, at det er det rigtige valg, de har truffet – så de får en god fornemmelse i maven af, at det her, det bliver godt!”