Esbjerg 21/6-2016
Rettens sagsnummer:
BS 1-353/2014
Ankenævnets sagsnummer:
13/8188
Dato for dommens afsigelse:
tirsdag den 21. juni 2016
Domstol:
Retten i Esbjerg
Kategori:
Domme afsagt af byret
Relaterede filer:
En mand blev i 2009 opereret, fordi han havde fået et håndledsbrud ved et fald. Han var efter operationen generet af sovende fingre, nedsat bevægelighed og smerter. Han havde derefter et længere behandlingsforløb med yderligere operationer.
Patientforsikringen (nu Patienterstatningen) vurderede ved afgørelse af 13. august 2010, at patienten ikke var påført en erstatningsberettigende skade, jf. klage- og erstatningslovens § 19, stk. 1, og § 20, stk. 1. Patienten klagede ikke over afgørelsen til Patientskadeankenævnet (nu Ankenævnet for Patienterstatningen).
I juni 2013 anmodede patienten Patientforsikringen om at genoptage sagen. Det afslog Patientforsikringen ved afgørelse af 5. juli 2013 under henvisning til, at der ikke var nye faktiske eller retlige oplysninger af væsentlig betydning for sagen.
Patientforsikringens afgørelse blev påklaget til Patientskadeankenævnet, som stadfæstede afgørelsen. Ankenævnet fandt, at der i øvrigt heller ikke forelå sagsbehandlingsfejl eller andre forhold, der kunne begrunde genoptagelse af sagen.
Sagen blev indbragt for retten, der vurderede, at sagen var tilstrækkelig oplyst på tidspunktet for Patientforsikringens afgørelse, og at der i sagen ikke var godtgjort væsentlige sagsbehandlingsfejl. Ankenævnet blev herefter frifundet.